Tifdruk Baskı nedir?

Tifdruk Baskı nedir?

 Tifdruk baskı, matbaacılıkta oyma baskılar kategorisine giren bir baskı tekniğidir. Bu baskı tekniği, gravür baskı olmakla birlikte, baskı kalitesi de oldukça yüksektir. Aynı zamanda bir seri baskı tekniği olan tifdruk baskı, net ve birbiriyle fark taşımayan kopyalar halinde baskı vermesi özelliği dolayısıyla matbaacılıkta diğer baskı türleri arasından sıyrılır.

Bunun yanı sıra gravür baskı olarak da bilinen tifdruk baskının tarihine inecek olursak, gravürün öncüsü olarak görülen, sözde bakır gravür 15. Yüzyıla kadar uzanıyor. O zamanlarda basılacak motif, bakır plakaya el ile kazınmış ancak bunun dışında baskı prensibi aşağı yukarı aynı olmuştur. Gravür, 1890’da Karel Klíč isimli bir Çek tarafından icat edilmiştir. Bu icadını, bir başka icadı olan helio gravürden türetmiştir.

Zaman içinde manuel kazıma veya oyma yerini otomatiğe bırakmış, Tifdruk baskı sistemi gelişmiş ve baskı kalitesi, hızı oldukça artmıştır.

Tifdruk Baskının Avantajları

  1. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tifdruk baskı silindirinin maliyeti yüksek olsa da tek kalıpla milyonlarca baskı üretebilmek mümkündür.
  2. Kalıp mürekkebin içerisinde döndüğü için göz kararı mürekkep ayarı bulunmaz. Dolayısıyla da baskıda kopyalar birbirinin aynısı, net ve yumuşak özelliktedir.
  3. Yüksek tirajlı baskılarda aynı baskı kalitesini almak mümkündür.
  4. Baskı kalitesi anlamında, mürekkep doygunluğu ve görsellik açısından diğer baskı tekniklerine göre daha kaliteli ve net sonuçlar verir.
  5. Tifdruk baskı sisteminde tram noktalarının daha sık ve yumuşak oluşu daha etkili ve duyarlı renk ayrımı elde edilmesine olanak tanır.
  6. 300 m/dk hız ile bobine baskı yapabilme kapasitesine sahiptir.